Faculty of Medicine

June 3 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: Professor Catharine Whiteside

St. Michael’s College

June 4 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: Mr. Sean Conway

University of Toronto Mississauga – Sciences

June 5 @ 9:30 am EST

Convocation Speaker: Professor Robert Reisz

University of Toronto Mississauga – Arts
(excluding CCIT)

June 5 @ 2:00 pm EST

Convocation Speaker: Mr. Robert Follows

University of Toronto Mississauga
CCIT, Management, and Commerce

June 5 @ 6:00 pm EST

Convocation Speaker: Mr. Frank Giannone

Faculty of Law
Munk School of Global Affairs
School of Graduate Studies

June 6 @ 10:00 am EST

Honorary Graduand: Dr. Ronald Daniels

Faculty of Dentistry
Leslie Dan Faculty of Pharmacy
Faculty of Kinesiology & Physical Education

June 6 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: Professor Michael Atkinson

School of Graduate Studies:

Professional Masters Degrees
Doctor of Philosophy (for Nursing and Social Work Only)

June 9 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Professor Ellen Hodnett

School of Graduate Studies – PhD only

(excluding Faculties of Dentistry, Engineering, Kinesiology & Physical Education, Law, Management, Music, Nursing, OISE, Pharmacy, Social Work)

June 9 @ 2:30 pm EST

Honorary Graduand: Mr. Peter Stein

New College

June 10 @ 2:30 pm EST

Honorary Graduand: Dr. David Brillinger

University of Toronto Scarborough – Arts

June 11 @ 9:30 am EST

Convocation Speaker: Ms. Lee Maracle

University of Toronto Scarborough – Sciences

(excluding Co-op, Joint Centennial, CTEP, and Computer Science programs only)

June 11 @ 2:00 pm EST

Convocation Speaker: Mr. Bill Crothers

University of Toronto Scarborough
Management and Science

(Co-Op, Joint Centennial, CTEP, and Computer Science programs only)

June 11 @ 6:00 pm EST

Convocation Speaker: Ms. Loretta Marcoccia

Faculty of Information (all Masters & Diplomas)
John H. Daniels Faculty of Architecture,                 
      Landscape and Design
(Graduate & Undergraduate)
School of Graduate Studies
      (MA, MSc, MScAC, MEnvSci, MPP)

June 12 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: Professor Brian Corman

Bachelor of Commerce Group

(excluding UTM, UTSC, and those who have chosen to graduate with their College)

June 13 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Mr. Alan Greenberg

Faculty of Music and
OISE (graduate degrees only)

June 13 @ 2:30 pm EST

Honorary Graduand: Mr. Mychael Danna

Woodsworth College

June 16 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Ms. Amanda Dale

University College

June 16 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: University Professor Keren Rice

Innis College and Trinity College

June 17 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Dr. Alan Bernstein

Victoria College

June 17 @ 2:30 pm EST

Honorary Graduand: Professor Annabel Patterson

Faculty of Applied Science and Engineering:

Biomaterials & Biomedical Engineering,
Chemical Engineering & Applied Chemistry,
Edward S. Rogers Sr. Department of Electrical & Computer Engineering,
Engineering Science

June 18 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Professor Jonathan Rose

Faculty of Applied Science and Engineering:

Aerospace Science & Engineering, Civil Engineering, Lassonde Mineral Engineering, Materials Science & Engineering, Mechanical & Industrial Engineering

June 18 @ 2:30 pm EST

Honorary Graduand: Dr. Indira Samarasekera

OISE – Initial Teacher Education Programs

(P/J & J/I and All Concurrent Teacher Education Programs)

June 19 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Mr. Michael Salvatori

OISE – Initial Teacher Education Programs

(I/S & TECHNICAL STUDIES)

June 19 @ 2:30 pm EST

Convocation Speaker: Mr. Michael Salvatori

Joseph L. Rotman School of Management
School of Graduate Studies

June 20 @ 10:00 am EST

Convocation Speaker: Professor Peter Pauly

Powered by: Streamgenius